Vishay PTN0805E2742BBT5
Fixed Resistor, Thin Film, 0.2W, 27400ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
TTIPTN0805E2742BBT52,000500Tape & Reel
11h
AvnetPTN0805E2742BBT50500
10h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay PTN0805E2742BBT5.
3 month trend:
+0.00%
Stock
2,000
Authorized Distributors
2
Resistance
27.4 kΩ
27.4 kΩ
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
200 mW
200 mW
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERA6AEB2742V
Res Thin Film 0805 27.4K Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
TE Connectivity / AMP3-1614893-3
Res Thin Film 0805 27.4K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Medical
TE Connectivity / AMP4-2176093-4
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 27400ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Yageo GroupRT0805BRD0727K4L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 27400ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Descriptions
Descriptions of Vishay PTN0805E2742BBT5 provided by its distributors.
PTN0805 25PPM 27.4K 0.1% B T5
27.4K OHM .1% 25PPM 1/5W