Vishay PTN0805E2742BBT1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.2W, 27400ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay PTN0805E2742BBT1.
3 month trend:
+499%
Stock
5,970
Authorized Distributors
4
Resistance
27.4 kΩ
27.4 kΩ
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
200 mW
200 mW
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE Connectivity / AMP4-2176093-4
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 27400ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
TE Connectivity4-2176093-8
Res Thin Film 0805 30.1K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Medical
TE Connectivity4-2176093-5
Res Thin Film 0805 28K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Medical
Fixed Resistor, Thin Film, 0.2W, 30100ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Descriptions
Descriptions of Vishay PTN0805E2742BBT1 provided by its distributors.
0805 Chip Resistor 0.1% 25ppm/C 27.4kOhm 200mW
0.1% ¡À25ppm/¡æ 27.4K¦¸ 200mW 0805 2.032mm*1.27mm*838.2¦Ìm
PTN0805 25PPM 27.4K 0.1% B T1
27.4K OHM .1% 25PPM 1/5W