Vishay PTN0805E10R0BBT1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.2W, 10ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay PTN0805E10R0BBT1.
3 month trend:
+1075%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
42,665
Authorized Distributors
3
Resistance
10 Ω
10 Ω
Case/Package
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
200 mW
200 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginUSA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-02-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityCPF0805B10RE1
Res Thin Film 0805 10 Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Medical
TE Connectivity2-1625868-7
Res Thin Film 0805 10 Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Medical
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 10ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
TE ConnectivityCPF0805B10RE1
Res Thin Film 0805 10 Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Medical
Descriptions
Descriptions of Vishay PTN0805E10R0BBT1 provided by its distributors.
Res Thnflm 0805 10 Ohm 0.1% 1/5W 25Ppm/ C Smd Rohs Compliant: No
0805 Chip Resistor 0.1% 25ppm/C 10Ohm 200mW
10¦¸ ¡À0.1% 200mW ¡À25ppm/¡æ 0805 2mm*1.25mm*838.2¦Ìm