Vishay IHLP6767GZER1R0M01
Power Choke Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Powdered Iron 48A 0.00138Ohm DCR 6767 T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay IHLP6767GZER1R0M01.
IHS
Datasheet7 pages3 years ago
element14 APAC
Factory Futures
Newark
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
Download Vishay IHLP6767GZER1R0M01 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Introduction Date2009-02-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Wurth Elektronik7443330100
POWER-CHOKE WE-HCC 1090 (Ferrite) | FIXED IND 1UH 20A 1.35 MOHM SMD
General Purpose Inductor, 1uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 7636
Inductor Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Ferrite 37A 1.43mOhm DCR Automotive T/R
Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 1uH 20% 1MHz Composite 43.5A 0.0011Ohm DCR Automotive T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz 20Q-Factor Carbonyl Powder 29A 0.0025Ohm DCR Automotive T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz 15Q-Factor Carbonyl Powder 24A 0.0035Ohm DCR Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay IHLP6767GZER1R0M01 provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 1uH, 20%, 1 Element, Composite-Core, SMD, 6767
IHLP6767GZ-01 WIREWOUND SMDINDUCTOR W/ METALCORE,1 UH +/-20%WIREWOUND 48A IDC
INDUCTOR, 1UH, 73A, 20%; Inductance:1µH; Inductance Tolerance:± 20%; DC Resistance Max:1350µohm; DC Current Rating:48A; Core Material:Iron Powder; Inductor Case Style:6767GZ; No. of Pins:2; Core Material:Powdered Iron; DC Current Max:48A; External Depth:17.15mm; External Length / Height:7mm; External Width:17.15mm; Inductor Type:High Current; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Package / Case:SMD; Resistance:1.28mohm; Saturation Current Ic:73A