Vishay IHLP5050CEER2R2M01
Inductor High Current Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz 16A 8mOhm DCR 5050 T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay IHLP5050CEER2R2M01.
Newark
Datasheet5 pages8 years ago
Datasheet5 pages10 years ago
Datasheet5 pages11 years ago
Datasheet5 pages19 years ago
Future Electronics
TME
RS (Formerly Allied Electronics)
iiiC
Inventory History
3 month trend:
-13.84%
CAD Models
Download Vishay IHLP5050CEER2R2M01 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
18,756
Authorized Distributors
6
Inductance
2.2 µH
2.2 µH
2.2 µH
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Current Rating
16 A
16 A
16 A
Shielding
Shielded
Shielded
DC Resistance (DCR)
8 mΩ
8 mΩ
8 mΩ
Q Factor
Test Frequency
100 kHz
100 kHz
100 kHz
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz 20Q-Factor Carbonyl Powder 16A 0.008Ohm DCR Automotive T/R
General Purpose Inductor, 0.0000022uH, 20%, 1 Element, Iron-Core, SMD, 5050
Inductor Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz Iron 20A 0.0055Ohm DCR T/R
Wurth Elektronik7443340220
WE-HCC SERIES, SHIELDED WIRE-WOUND SMD INDUCTOR WITH FERRITE CORE, 2.2 UH
Wurth Elektronik7443320220
Power Choke Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz Ferrite 18A 0.0043Ohm DCR T/R
WE-HCC SMD High Current Cube Inductor, 2.2uH, 16A, 70MHz, 3.8mOhm
Descriptions
Descriptions of Vishay IHLP5050CEER2R2M01 provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 2.2uH, 20%, 1 Element, Composite-Core, SMD, 5050
Inductor, Shielded, 2.2Uh, 29A, Smd, Full Reel; Inductance:2.2Μh; Rms Current (Irms):16A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):29A; Product Range:Ihlp-5050Ce-01 Series; Dc Resistance Max:0.008Ohm Rohs Compliant: Yes |Vishay IHLP5050CEER2R2M01.
INDUCTOR, 2.2UH, 29A, 20%; Inductor Type:High Current; Series:IHLP-5050CE; Inductance:2.2µH; Tolerance, Inductance:± 20%; Resistance:7.2mohm; DC Current Max:29A; Case Style:5050CE; Tolerance, +:20%; Tolerance, -:20%; External Depth:3.5mm; External Length / Height:13.2mm; Temp, Op. Max:125°C; Temp, Op. Min:-55°C; Width, External:12.9mm