Vishay GSD2004A-E3-18
Rectifier Diode, 1 Phase, 2 Element, 0.175A, 300V V(RRM), Silicon
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay GSD2004A-E3-18.
IHS
Datasheet4 pages8 years ago
Inventory History
3 month trend:
-1.02%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
29,100
Authorized Distributors
6
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
TO-236-3
SOT-23
SOT-23
Forward Voltage
1 V
1 V
1 V
Reverse Voltage (DC)
Average Rectified Current
225 mA
225 mA
225 mA
Max Reverse Leakage Current
100 µA
100 µA
Reverse Recovery Time
50 ns
50 ns
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.70
Introduction Date2013-07-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Rectifier Diode Small Signal Switching 200V 0.2A 50ns 3-Pin SOT-23 T/R
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 0.25A, 120V V(RRM), Silicon
Diode Small Signal Switching 120V 0.2A 3-Pin SOT-23 T/R
Rectifier Diode Small Signal Switching 200V 0.2A 50ns Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
Rectifier Diode Small Signal Switching 0.2A 3000ns 3-Pin SOT-23 T/R
Diodes Inc.BAS40Q-7-F
Rectifier Diode Schottky Si 40V 0.2A 5ns Automotive AEC-Q101 3-Pin SOT-23 T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay GSD2004A-E3-18 provided by its distributors.
Diodes - General Purpose, Power, Switching 300 Volt 225mA Dual Common Anode
DIODE ARRAY GP 240V 225MA SOT23
240V 4A 50ns 100nA 225mA SOT-23-3