Vishay CRCW25122R20JNTG
CRCW Series 2512 2.2 Ohm ±5 % 1 W ±200 ppm/K Thick Film Chip Resistor
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CRCW25122R20JNTG.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet8 pages15 years ago
Future Electronics
CAD Models
Download Vishay CRCW25122R20JNTG symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
Stock
8,985
Authorized Distributors
4
Resistance
2.2 Ω
2.2 Ω
2.2 Ω
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
1 W
1 W
1 W
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-09-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
TE Connectivity3-1622820-4
Surface Mount Thick Film Resistor, 3520 Series, 2.2 ohm, 1 W, - 5%, 200 V, 2512 [6432 Metric]
Yageo GroupRC2512JK-072R2L
RC Series 2512 1 W 2.2 Ohm ±5% ±200 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Res Thick Film 2512 2.2 Ohm 5% 1W ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC2512JK-7W2R2L
2W Thick Film Resistors 200V ±5% ±200ppm/℃ 2.2Ω 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC2512JK-072RL
1W Thick Film Resistors 200V ±5% ±200ppm/℃ 2Ω 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 2512 2 Ohm 5% 1W ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay CRCW25122R20JNTG provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 1W, 2.2ohm, 500V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 2512
Res Thick Film 2512 2.2 Ohm 5% 1W
2512 (6432Metric) 2512 CRCW 0.248Lx0.124W 6.30mmx3.15mm 1W 2.2Ohms ±200ppm/C