Vishay 150D226X9035R2T
150D Series 22 uF ±10% 35 V Axial Solid Electrolyte Tantalum Capacitor
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay 150D226X9035R2T.
IHS
Datasheet16 pages3 years ago
Future Electronics
_legacy Avnet
New Yorker Electronics
Inventory History
3 month trend:
-50.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
5,350
Authorized Distributors
6
Capacitance
22 µF
22 µF
22 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Metal
Metal
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
35 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.3 Ω
1.3 Ω
Leakage Current
6 µA
4 µA
4 µA
Dissipation Factor
4 %
4 %
4 %
Supply Chain
Country of OriginIsrael
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date1999-09-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupT110C226K035AT
22UF SOLID MNO2 TANTALUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 35 V DC +/-10%, T110 SERIES
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 22uF, Through Hole Mount
Cap Tant Solid 22uF 35V 20% (7.34 X 17.42mm) Axial 125°C Bulk
Yageo GroupT110B226K015AT
Cap Tant Solid 22uF 15V 10%( 4.7 X 12.04mm) Axial 2 Ohm 125C Bulk
Yageo GroupT110B226K015AS
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 15V, 10% +Tol, 10% -Tol, 22uF, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay 150D226X9035R2T provided by its distributors.
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 35V, 10% +Tol, 10% -Tol, 22uF, Through Hole Mount
Solid-Electrolyte TANTALEX® Capacitors Hermetically-Sealed, Axial-Lead
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL