Vishay 150D107X9010R2B
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 10V, 10% +Tol, 10% -Tol, 100uF, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay 150D107X9010R2B.
_legacy Avnet
Verical
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-1.94%
CAD Models
Download Vishay 150D107X9010R2B symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Stock
1,865
Capacitance
100 µF
100 µF
100 µF
Voltage Rating (DC)
10 V
10 V
10 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
1 Ω
1 Ω
Leakage Current
6 µA
5 µA
5 µA
Dissipation Factor
6 %
6 %
6 %
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupT110C107K010AS
Cap Tant Solid 100uF 10V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial 1 Ohm 125C Bulk
Yageo GroupT110C107K010AT
100UF SOLID MNO2 TANTALUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 10 V DC +/-10%, T110 SERIES
Yageo GroupT140B107K006AS
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 6V, 10% +Tol, 10% -Tol, 100uF, Through Hole Mount
Cap Tant Solid 100uF 10V 20% (7.34 X 17.42mm) Axial 125°C T/R
Cap Tant Solid 100uF 10V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial (1%FR) 125C
Cap Tant Solid 100uF 10V 20% (7.34 X 17.42mm) Axial (1%FR)
Descriptions
Descriptions of Vishay 150D107X9010R2B provided by its distributors.
Tantalum Capacitor, 100 uF, 10 V, ± 10%, -55 °C, 125 °C, Axial Leaded
Cap Tant Solid 100uF 10V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial 125°C Bulk
Avnet Japan
Solid-Electrolyte TANTALEX® Capacitors Hermetically-Sealed, Axial-Lead
Tantalum Capacitor; Capacitor Type:Solid; Voltage Rating:10V; Capacitor Dielectric Material:Tantalum; Capacitance:100µF; Capacitance Tolerance:± 10%; Leaded Process Compatible:No; Leakage Current:6µA; Packaging:Tape And Reel RoHS Compliant: No