Vishay WSLP0805R0280FEA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.028ohm, 0.1183V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSLP0805R0280FEA.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
CAD Models
Download Vishay WSLP0805R0280FEA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
5,000
Authorized Distributors
2
Resistance
28 mΩ
28 mΩ
Case/Package
0805
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
500 mW
500 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2010-07-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.03ohm, 0.0866V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Res Metal Strip 0805 0.03 Ohm 1% 1/8W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Punched Paper T/R
PanasonicERJ6BWFR030V
Res Thick Film 0805 0.03 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ6BWFR027V
Res Thick Film 0805 0.027 Ohm 1% 1/2W ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-6CWFR030V
Res Thick Film 0805 0.03 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 0.03 Ohm 1% 0.33W(1/3W) 0ppm/C to 250ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSLP0805R0280FEA provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSLP0805.0281%EAE3
RES 0.028 OHM 1% 1/2W 0805
Current Sense Resistors - SMD 1/2Watt 0.028Ohm 1%
WSLP0805 .028 1% EA e3
.028 OHM .5W 1%