Vishay WSL2512R0350FBA
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.035ohm, 0.1871V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R0350FBA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
35 mΩ
35 mΩ
Case/Package
2512
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.033ohm, 0.1817V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
TE Connectivity1625827-8
RES 0.033 OHM 1% 1W 2512 / 33 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Current Sense Metal Foil
TE Connectivity1625827-8
TL Series 2512 0.033 Ohm 1 W ±1 % ±75 ppm/°C Surface Mount Metal Foil Resistor
Res Thick Film 2512 0.033 Ohm 1% 1W ±1200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Foil, 1W, 0.033ohm, 0.1817V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R0350FBA provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2512.0351%B43
RES 0.035 OHM 1% 1W 2512
Current Sense Resistor; Power Rating:1W; Resistance:0.035ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Series:WSL; Operating Temperature Range:-65°C to +170°C; Resistor Element Material:Bare Metal; Temperature Coefficient:± 75ppm ;RoHS Compliant: No