Vishay WSL2512R0230FEB
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.023ohm, 0.1517V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R0230FEB.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
23 mΩ
23 mΩ
Case/Package
2512
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2017-07-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Related Parts
PanasonicERJMP4MF22MU
Res Metal Plate 2512 0.022 Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Pad SMD Automotive T/R
TE Connectivity1625827-6
22 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Current Sense Metal Foil
TE Connectivity1625827-6
Res Metal Foil 2512 22m Ohm 1% 1W ±75ppm/°C SMD T/R
Res Metal Strip 2512 0.025 Ohm 1% 1W ±35ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 2512 0.025 Ohm 1% 1W ±1200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R0230FEB provided by its distributors.
Res Metal Strip 2512 0.023 Ohm 1% 1W 75ppm/C Molded SMD SMD T/R
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2512.0231%EBE3
WSL-2512 .023 1% EB e3