Vishay WSL2512R0150FBA18
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.015ohm, 0.1732V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R0150FBA18.
IHS
Datasheet4 pages4 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
15 mΩ
15 mΩ
Case/Package
2512
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
2 W
2 W
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-11-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJM1WSF15MU
SMD Current Sense Resistor, 15 Milliohm, ± 1%, 1 W, 2512 [6432 Metric], Metal Plate
PanasonicERJ8CWFR015V
1W Thick Film Resistors ±75ppm/℃ ±1% 15mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJ-8BWFR015V
Res Thick Film 1206 0.015 Ohm 1% 1W ±200ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.015ohm, 0.1225V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Res Metal Strp 2010 15M Ohm 1% 1/2W 75Ppm/ C Smd Rohs Compliant: Yes
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.015ohm, 0.1225V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R0150FBA18 provided by its distributors.
WSL-2512-18 .015 1% B43
RES 0.015 OHM 1% 2W 2512