Vishay WSL2010R1300FTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.13ohm, 0.255V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R1300FTA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
4,160
Authorized Distributors
2
Resistance
130 mΩ
130 mΩ
Case/Package
2010
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
500 mW
500 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-08-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Res Metal Strip 2010 0.12 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupPT2010FK-7W0R12L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 0.12ohm, 1% +/-Tol, -75,75ppm/Cel,
Yageo GroupRL2010FK-070R13L
Low Ohmic Chip Resistor Thick Film 2010 130mOhm 1% Emboss T/R
Res Thick Film 2010 0.13 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C SMD Automotive T/R
PanasonicERJB1CFR13U
Res Thick Film 1020 0.13 Ohm 1% 2W ±100ppm/°C Molded Wide Terminal SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJ-C1CFR12U
Res Anti-Sulfured Thick Film 1020 0.12 Ohm 1% 2W ±350ppm/°C Molded Emboss T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R1300FTA provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2010.131%R86
RES 0.13 OHM 1% 1/2W 2010
WSL-2010 .13 1% R86