Vishay WSL2010R0100FTB18
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.01ohm, 0.1V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R0100FTB18.
RS (Formerly Allied Electronics)
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
3
Resistance
10 mΩ
10 mΩ
10 mΩ
Case/Package
2010
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
1 W
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2018-01-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-MP3MF10MU
Res Metal Plate 2010 0.01 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Metal Strip 2010 9m Ohm 1% 1/2W ±75ppm/°C Molded SMD Embossed Plastic T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.009ohm, 0.0949V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
PanasonicERJMP3MF9M0U
Res Metal Plate 2010 0.009 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRL2010FK-070R01L
Res Thick Film 2010 0.01 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±1500ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R0100FTB18 provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.125W,0.01 OHMS,1% TOL, POWER METAL STRIP, HI PWR
RES 0.01 OHM 1% 1W 2010