Vishay WSL1206R2500FEB
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.25ohm, 0.25V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
North Star MicroNS-WSL1206R2500FEBContact
7d
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R2500FEB.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Mouser
Introduction Date2023-11-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupPT1206FR-070R25L
Res Thick Film 1206 0.25 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupPT1206FR-7W0R25L
Res Thick Film 1206 0.25 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/°C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRL1206FR-070R25L
Res Thick Film 1206 0.25 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-8RQFR27V
Res Thick Film 1206 0.27 Ohm 1% 1/4W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ8RQFR24V
Res Thick Film 1206 0.24 Ohm 1% 0.25W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-8BQFR27V
Res Thick Film 1206 0.27 Ohm 1% 0.5W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R2500FEB provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1/4watt 0.25ohms 1% WEB QUOTE NEEDED
WSL-1206 .25 1% EB e3
.25 OHM 1% 1/4W 75PPM