Vishay WSL1206R1300FTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.13ohm, 0.1803V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R1300FTA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1,523
Authorized Distributors
2
Resistance
130 mΩ
130 mΩ
130 mΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-08-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ8RSFR13V
Res Thick Film 1206 0.13 Ohm 1% 0.25W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRL1206FR-070R13L
Res Thick Film 1206 0.13 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ8RSFR12V
Res Thick Film 1206 0.12 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±250ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRL1206FR-070R12L
Res Thick Film 1206 0.12 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRL1206FR-070R14L
Res Thick Film 1206 0.14 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R1300FTA provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.13 OHMS,1% TOL, TIN-LEAD, TAPE/REEL
RES 0.13 OHM 1% 1/4W 1206
Power Resistors - SMD 1/4watt 0.13ohms 1%
WSL-1206 .13 1% R86