Yageo Group RL1206FR-070R14L
Res Thick Film 1206 0.14 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL1206FR-070R14L.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Datasheet9 pages8 years ago
3 month trend:
+207%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-08-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRL1206JR-070R15L
Res Thick Film 1206 0.15 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE Connectivity / AMP2-2176055-8
Res High Power Current Sense Thick Film 1206 0.13 Ohm 1% 1/2W ±200ppm/°C Molded Paper T/R
TE Connectivity / AMP6-1622825-7
Res Thick Film 1206 0.15 Ohm 5% 1/4W ±200ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL1206FR-070R14L provided by its distributors.
RL Series 1206 0.25 W 0.14 Ohm ±1% ±600 ppm/°C SMT Low OHMIC Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 0.14ohm, 0.1871V, 1% +/-Tol, 600ppm/Cel, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RL 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 140mOhm ±600ppm/C