Vishay WSL1206R1200FTB
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.12ohm, 0.1732V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R1200FTB.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
3
Resistance
120 mΩ
120 mΩ
120 mΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupPT1206FR-070R12L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 0.12ohm, 0.173V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Yageo GroupPT1206FR-070R13L
Current Sensor Low TCR Chip Resistor Thick Film 1206 130mOhm 1% Paper T/R
PanasonicERJ8RSFR12V
Res Thick Film 1206 0.12 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±250ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-8BSFR12V
Res Thick Film 1206 0.12 Ohm 1% 0.5W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-B2CFR12V
Res Thick Film 0612 0.12 Ohm 1% 1W 0ppm/C to 100ppm/C Wide Terminal SMD Automotive T/R
Yageo GroupRL1206FR-070R12L
Res Thick Film 1206 0.12 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R1200FTB provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.12 OHM,1% TOL, POWER METAL STRIP
RES 0.12 OHM 1% 1/4W 1206
WSL-1206 .12 1% R79