Vishay WSL1206R1200FEB
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.12ohm, 0.1732V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R1200FEB.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
3
Resistance
120 mΩ
120 mΩ
120 mΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2017-07-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ8RSFR12V
Res Thick Film 1206 0.12 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±250ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRL1206FR-070R12L
Res Thick Film 1206 0.12 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRL1206FR-7W0R12L
Res Thick Film 1206 0.12 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±600ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRL1206FR-070R11L
Res Thick Film 1206 0.11 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ8RSFR13V
Res Thick Film 1206 0.13 Ohm 1% 0.25W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R1200FEB provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors .12 Ohm 1/4W 1%
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.12 OHMS,1% TOL, LEAD-FREE, TAPE/REEL
RES 0.12 OHM 1% 1/4W 1206