Vishay WSL1206R0820FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.082ohm, 0.1432V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0820FEK.
RS (Formerly Allied Electronics)
Newark
element14 APAC
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
82 mΩ
82 mΩ
82 mΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
TE ConnectivityTL2BR075FTE
Fixed Resistor, Metal Foil, 0.25W, 0.075Ohm, 1% +/-Tol, -75, 75Ppm/Cel, Surface Mount, 1206
PanasonicERJ-8BWFR082V
Res Thick Film 1206 0.082 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-B2CFR082V
Res Thick Film 0612 0.082 Ohm 1% 1W 0ppm/°C to 150ppm/°C Molded Wide Terminal SMD Punched Carrier T/R
TE Connectivity / AMP2-2176055-3
Res Thick Film 1206 0.082 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±300ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 0.082 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 150ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 1206 0.082 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0820FEK provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.082 OHM,1% TOL, LEAD-FREE, BULK
RES 0.082 OHM 1% 1/4W 1206
Current Sense Resistor; Power Rating:250mW; Resistance:0.082ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Series:WSL; Operating Temperature Range:-65°C to +170°C; Resistor Element Material:Bare Metal; Temperature Coefficient:± 75ppm ;RoHS Compliant: Yes