Vishay WSL1206R0600FTB
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.06ohm, 0.1225V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0600FTB.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
60 mΩ
60 mΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2017-07-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Yageo GroupRL1206FR-070R06L
Low Ohmic Chip Resistor Thick Film 1206 60mOhm 1% Paper T/R
PanasonicERJ-8BWFR056V
Res Thick Film 1206 0.056 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-8BWFR062V
Res Thick Film 1206 0.062 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-B2CFR062V
Res Thick Film 0612 0.062 Ohm 1% 1W 0ppm/C to 150ppm/C Wide Terminal SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 0.056 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 150ppm/C Pad SMD T/R Automotive
Res Thick Film 1206 0.062 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 150ppm/C Pad SMD T/R Automotive
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0600FTB provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.06 OHM,1% TOL, POWER METAL STRIP
RES 0.06 OHM 1% 1/4W 1206
WSL-1206 .06 1% R79