Vishay WSL1206R0490FTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.049ohm, 0.1107V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0490FTA.
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-3BWFR051V
Res Thick Film 0603 0.051 Ohm 1% 0.25W ±150ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJL08KF50MV
Res Thick Film 1206 0.05 Ohm 1% 0.33W(1/3W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ-2BWFR051X
Res Thick Film 0402 0.051 Ohm 1% 0.25W(1/4W) 0ppm/C to 300ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE ConnectivityRLP73M2AR051FTDF
Res Thick Film 0805 0.051 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±400ppm/C Pad SMD Automotive T/R
47 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
Res Thick Film 1206 0.047 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±1200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0490FTA provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.049 OHMS,1% TOL, TIN-LEAD, TAPE/REEL
RES 0.049 OHM 1% 1/4W 1206
WSL-1206 .049 1% R86