Yageo Group RL1206FR-7W0R047L
Res Thick Film 1206 0.047 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±1200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL1206FR-7W0R047L.
IHS
Datasheet9 pages8 years ago
element14 APAC
Newark
3 month trend:
-45.79%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
PanasonicERJ-L08KF47MV
Res Thick Film 1206 0.047 Ohm 1% 0.33W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ8CWFR047V
Res Thick Film 1206 0.047 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-B2CFR047V
Res Thick Film 1206 0.047 Ohm 1% 0.75W 0ppm/°C to 150ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 1206 0.047 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 1206 0.047 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 150ppm/C Pad SMD T/R Automotive
Res Thick Film 1206 0.047 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL1206FR-7W0R047L provided by its distributors.
Res Thick Film 1206 0.047 Ohm 1% 1/2W ±1000ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Avnet Japan
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RL 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.5W 1/2W 47mOhm ±1200ppm/C
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 0.047ohm, 0.1533V, 1% +/-Tol, 1200ppm/Cel, Surface Mount, 1206
RL Series 1206 0.25 W 0.047 Ohm ±1% ±1200 ppm/°C SMT Low OHMIC Chip Resistor
RESISTOR, 1206 1% 0.047R; Product Range:YAGEO (PHYCOMP) - RL Series Thick Film Chip Resistor; Resistance:0.047ohm; Power Rating:500mW; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Case Style:1206 [3216 Metric]; Resistor Element Material:Thick;RoHS Compliant: Yes
RESISTOR, 1206 1% 0.047R; Resistance:0.047ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:500mW; Voltage Rating:200V; Temperature Coefficient:-1500ppm/°C to +1000ppm/°C; Resistor Element Material:Thick Film; Resistor Case Style:1206; Resistor Mounting:SMD; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); External Depth:0.65mm; External Length / Height:3.2mm; External Width:1.7mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Lead Spacing:0.4mm; No. of Pins:2; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Package / Case:1206; Reel Quantity:5000; Series:LRC02P; Temperature Coeff. +:1000ppm/°C; Temperature Coeff. -:1500ppm/°C; Termination Type:SMD; Tolerance +:1%; Tolerance -:1%; Voltage Rating VDC:200V