Vishay WSL1206R0430FTB
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.043ohm, 0.1037V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0430FTB.
Introduction Date2017-07-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ8CWFR043V
Res Thick Film 1206 0.043 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Metal Strip 1206 40m Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Molded SMD Embossed Plastic T/R
PanasonicERJ8CWFR039V
Res Thick Film 1206 0.039 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupPE1206FRM7W0R04L
Current Sensor Low TCR Chip Resistor Automotive Grade Metal Foil 1206 40mOhm 1% Paper T/R
TE ConnectivityTL2BR047F
Res Metal Foil 1206 0.047 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±75ppm/C Pad SMD T/R
PanasonicERJ-8BWFR043V
Res Thick Film 1206 0.043 Ohm 1% 1W ±150ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0430FTB provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.043 OHM,1% TOL, POWER METAL STRIP
RES 0.043 OHM 1% 1/4W 1206
WSL-1206 .043 1% R79