Vishay WSL0805R1100FBA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.11ohm, 0.1173V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R1100FBA.
RS (Formerly Allied Electronics)
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
3
Resistance
110 mΩ
110 mΩ
Case/Package
0805
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Introduction Date2005-07-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJS6SFR11V
Res Thick Film 0805 0.11 Ohm 1% 1/4W ±150ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-6DSFR11V
Res Thick Film 0805 0.11 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 150ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-6BSFR11V
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.33W, 0.11ohm, 0.1905V, 1% +/-Tol, 0,250ppm/Cel, Surface Mount, 0805
TE Connectivity / AMP2176053-9
Res Thick Film 0805 110m Ohm 1% 1/4W ±300ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Yageo GroupRL0805FR-070R11L
Res Thick Film 0805 0.11 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 0.11 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R1100FBA provided by its distributors.
RES 0.11 OHM 1% 1/8W 0805
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.125W,0.11 OHMS,1% TOL, TIN/LEAD, BULK
WSL-0805 .11 1% B43