Yageo Group RL0805FR-070R11L
Res Thick Film 0805 0.11 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL0805FR-070R11L.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-14.03%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-12-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 0805 100m Ohm 1% 1/4W ±250ppm/°C Molded SMD Paper T/R
PanasonicERJ-6DSFR11V
Res Thick Film 0805 0.11 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 150ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJS6SFR11V
Res Thick Film 0805 0.11 Ohm 1% 1/4W ±150ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-6BSFR11V
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.33W, 0.11ohm, 0.1905V, 1% +/-Tol, 0,250ppm/Cel, Surface Mount, 0805
TE Connectivity / AMP2176053-9
Res Thick Film 0805 110m Ohm 1% 1/4W ±300ppm/°C Molded SMD Paper T/R
TE Connectivity / AMP2176053-9
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL0805FR-070R11L provided by its distributors.
Low Ohmic Chip Resistor Thick Film 0805 110mOhm 1% Paper T/R
Res, 0R11, 1%, 0.125W, Thick Film, 0805 Rohs Compliant: Yes |Yageo RL0805FR-070R11L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 0.11ohm, 0.1173V, 1% +/-Tol, 600ppm/Cel, Surface Mount, 0805
0805 (2012Metric) FIXED RESISTOR RL 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 0.125W 1/8W 110mOhm ±600ppm/C
RL Series 0805 0.125 W 0.11 Ohm ±1% ±600 ppm/°C SMT Low OHMIC Chip Resistor
SMD Resistor 0805 0.11Ω ±1% 1/8W ±600ppm/℃