Vishay WSL0603R0330FEB
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.1W, 0.033ohm, 0.0574V, 1% +/-Tol, 110ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0603R0330FEB.
RS (Formerly Allied Electronics)
Mouser
CAD Models
Download Vishay WSL0603R0330FEB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginIceland, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2017-07-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.4W, 0.033ohm, 0.1149V, 1% +/-Tol, 110ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Res Metal Strip 0603 0.033 Ohm 1% 0.4W ±110ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Current Sensor-Low TCR Chip Resistor Automotive Grade Metal Foil 0603 33mOhm 1% Paper T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.4W, 0.03ohm, 0.1095V, 1% +/-Tol, 110ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Res Thick Film 0603 0.033 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±1500ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-3BWFR033V
Res Thick Film 0603 0.033 Ohm 1% 0.25W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0603R0330FEB provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1/10watt .033ohms 1%
RES 0.033 OHM 1% 1/10W 0603
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.1 W,0.033 OHMS,1% TOL, POWER METAL STRIP