Vishay RWR81S5R11FSS73
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 5.11ohm, 2.2605V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RWR81S5R11FSS73.
New Yorker Electronics
CAD Models
Download Vishay RWR81S5R11FSS73 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
400
Authorized Distributors
3
Resistance
5.11 Ω
5.11 Ω
5.11 Ω
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Axial
Axial
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
1 W
Composition
Wirewound
Wirewound
Temperature Coefficient
50 ppm/°C
50 ppm/°C
50 ppm/°C
Introduction Date2016-02-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Ohmite41F5R0E
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 5ohm, 150V, 1% +/-Tol, Through Hole Mount
OhmiteWNB5R0FET
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 5ohm, 2.2361V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
OhmiteWHB5R0FET
Fixed Resistor, Wire Wound, 1W, 4.99ohm, 2.2338V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RWR81S5R11FSS73 provided by its distributors.
Resistor,metal Alloy,5.11Ohms,1+/-% Tol,-50,50Ppm-Tc,rwr-Milstyle |Vishay RWR81S5R11FSS73
RES 5.11 OHM 1W 1% WW AXIAL
EGS-1-80 5.11 1% RWR81S5R11FS S73