United Chemi-Con ESMQ451VSN271MR30S
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR SMQ 450V 270muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ESMQ451VSN271MR30S.
Electro Sonic
Datasheet3 pages4 years ago
IHS
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
+235%
Stock
2,393
Authorized Distributors
4
Capacitance
270 µF
270 µF
270 µF
Mount
Screw
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Aluminum
Voltage Rating (DC)
450 V
450 V
450 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.228 Ω
983 mΩ
983 mΩ
Life (Hours)
2000 hours
3000 hours
Ripple Current
1.78 A
1.78 A
1.78 A
Height - Seated (Max)
29.9974 mm
29.9974 mm
29.9974 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.40
Related Parts
Cornell Dubilier380LQ271M450K022
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 380LQ 450V 270muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
Cornell Dubilier380LQ271M350J022
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 380LQ 350V 270muF ±20% 0.984Dia 25.00mm
Cornell Dubilier380LQ271M400K022
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 380LQ 400V 270muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
PanasonicEETUQ2W271LF
Cap Aluminum 270uF 450V 20% (35 X 25mm) Snap-In 10mm 1780mA 2000h 85°C Bulk
PanasonicEET-UQ2S271KA
Cap Aluminum 270uF 420V 20% (30 X 30mm) Snap-In 10mm 1940mA 2000h 85°C Bulk
United Chemi-ConESMQ401VSN271MQ35S
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR SMQ 400V 270muF ±20% 1.000Dia 25.40mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ESMQ451VSN271MR30S provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 270uF, Through Hole Mount
SERIES: SMQ-LU; VOLT: 450; CAP: 270; DIA X LENGTH: 30X30; PACKAGING: SNAP-IN
Aluminum Electrolytic Capacitors
SMQ SEIRES SNAP-IN 450V 270uF 20%TOL 30x30MM 85C 2000HRS
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP TH