United Chemi-Con ESMH250VSN682MQ25T
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 6800uF
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ESMH250VSN682MQ25T.
IHS
Datasheet0 pages0 years ago
Electro Sonic
element14
Newark
DigiKey
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.40
Related Parts
United Chemi-ConEKMH250VSN682MP30T
Cornell DubilierSLPX682M025A3P3
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR SLPX 25V 6800muF ±20% 0.866Dia 22.00mm
Cornell DubilierSLP682M025C1P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 6800uF 25V 20% 105C
PanasonicECA-1EHG682
Cap Aluminum 6800uF 25V 20% (18 X 35.5mm) Radial 7.5mm 2040mA 2000h 105°C Bulk
PanasonicEEUHD1E682
Panasonic EEUHD1E682 - Aluminum Electrolytic Capacitors (Radial Lead Type)
KYOCERA AVXUVR1E682MRD6
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVR 25V 6800muF ±20% 0.787Dia 20.00mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ESMH250VSN682MQ25T provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 6800uF 25V 20% (25.4 X 25mm) Snap-In 10mm 0.073 Ohm 2560mA 2000h 85°C Bulk
Aluminum Electrolytic Capacitor; Capacitor Type:General Purpose; Capacitance:6800µF; Voltage Rating:25VDC; Capacitor Dielectric Type:Aluminum Electrolytic; ESR:0.073ohm; Body Height:25mm; Body Diameter:25.4mm; Lead Spacing:10mm
CAPACITOR ALUM ELEC 6800UF, 25V, SNAP-IN; Capacitance:6800µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:25V; ESR:0.073ohm; Life Time @ Temperature:2000 hours @ 85°C; Height:25mm; Diameter:25.4mm; Capacitor Mounting:Through Hole