United Chemi-Con ESMG451ELL3R3MJ16S
SMG Series 450 V 3.3 uF Ø10x16mm LS=5mm Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ESMG451ELL3R3MJ16S.
United Chemi-Con
Datasheet3 pages4 years ago
IHS
Electro Sonic
Newark
element14
Inventory History
3 month trend:
-4.89%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,500
Authorized Distributors
1
Capacitance
3.3 µF
3.3 µF
3.3 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
450 V
450 V
450 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
44 mA
45 mA
45 mA
Height - Seated (Max)
17.4752 mm
16.002 mm
16.002 mm
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-10-31
LTD Date2023-03-31
Related Parts
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVR 450V 3.3muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
PanasonicECA-2WHG3R3
Cap Aluminum 3.3uF 450V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 41mA 2000h 105°C Bulk
PanasonicECA2GHG3R3
Cap Aluminum Lytic 3.3uF 400V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 40mA 2000h 105C Automotive Bulk
PanasonicECA2GHG3R3B
Panasonic ECA2GHG3R3B - Aluminum Electrolytic Capacitors (Radial Lead Type)
Wurth Elektronik860021373005
WCAP-ATG5 Aluminum Electrolytic Capacitors
NichiconUVR2W3R3MPD
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ESMG451ELL3R3MJ16S provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 3.3uF 450V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 44mA 2000h 85°C Bulk
3.3uF 450V ±20% 44mA@120Hz Plugin,D10xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3.3uF, Through Hole Mount
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 3.3UF, 450V, 20%, RADIAL; Capacitance:3.3µF; Voltage(DC):450V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:PC Pin; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 85°C; Polarity:Polar; Lead Spacing:5mm; ESR:-RoHS Compliant: Yes