United Chemi-Con EPAG401ELL680MK40S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 68uF
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EPAG401ELL680MK40S.
United Chemi-Con
Datasheet2 pages4 years ago
IHS
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
3,091
Authorized Distributors
4
Capacitance
68 µF
68 µF
68 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
400 V
400 V
400 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
12000 hours
Ripple Current
480 mA
600 mA
600 mA
Height - Seated (Max)
42.0116 mm
41.5036 mm
41.5036 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Related Parts
68uF 400V ±20% 720mA@10kHz Plugin,D12.5xL40mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Cap Aluminum Lytic 68uF 450V 20% (12.5 X 40mm) Radial 5mm 560mA 2000h 105°C Bulk
NichiconUPZ2G680MHD
UPZ Radial Can aluminum electrolytic capacitor 0.492Dia 12.50mm ±20% 68muF 400V
KYOCERA AVXUPH2W680MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPH 450V 68muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
Wurth Elektronik861011483002
Electrolytic Capacitor, Snap-in, WCAP-AIG8 Series, 68 F, 20%, 450 V, 22 mm
NichiconUVK2G680MHD
68uF 400V 卤20% 340mA@120Hz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EPAG401ELL680MK40S provided by its distributors.
Cap Aluminum 68uF 400V 20% (12.5 X 40mm) Radial 5mm 480mA 2000h 105°C Bulk
Bulk / Capacitor, Aluminum, 400 V, Cap.68 , Dia.12 , Leng.40
United Chemi-Con
Radial Can PAG 400V 68muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL TH