United Chemi-Con EMVH350GDA681MMH0S
Cap Aluminum Lytic 680uF 35V 20% (18 X 16.5mm) SMD 0.1 Ohm 1200mA 5000h 125C Cardboard T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EMVH350GDA681MMH0S.
IHS
Datasheet2 pages10 years ago
Datasheet2 pages11 years ago
DigiKey
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1,366
Authorized Distributors
0
Capacitance
680 µF
680 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 mΩ
100 mΩ
Life (Hours)
5000 hours
5000 hours
Ripple Current
1.2 A
1.2 A
Height - Seated (Max)
16.51 mm
16.9926 mm
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2005-09-15
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
United Chemi-ConEMVH350GTR681MMH0S
Cap Aluminum Lytic 680uF 35V 20% (18 X 16.5mm) SMD 0.1 Ohm 1200mA 5000h 125°C Tray
United Chemi-ConEMVH250GDA681MLH0S
Cap Aluminum Lytic 680uF 25V 20% (16 X 16.5mm) SMD 0.1 Ohm 1000mA 5000h 125°C Cardboard T/R
680UF 35 V DC ALUMINIUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, UE SERIES 5000H 18(DIA.)X16.5MM
PanasonicEEV-FK1V681Q
Cap Aluminum 680uF 35V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD 0.06 Ohm 1100mA 2000h 105°C T/R
PanasonicEEEFK1V681AQ
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FK 35V 680muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
PanasonicEEV-TG1V681UM
Cap Aluminum 680uF 35V 20% (16 X 16.5mm) SMD 0.08 Ohm 1100mA 2000h 125°C T/R
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EMVH350GDA681MMH0S provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 680uF, Surface Mount, 7575
680uF 35V 1.2A@100kHz 100mΩ@100kHz ±20% SMD,D18xL16.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD