United Chemi-Con EMVE500ADA2R2MD55G
MVE Series 50 V 2.2 uF 4 x 5 mm SMT Aluminum Electrolytic Capacitor
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EMVE500ADA2R2MD55G.
IHS
Datasheet2 pages10 years ago
Datasheet2 pages11 years ago
element14 APAC
Future Electronics
Newark
element14
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-10-31
LTD Date2023-03-31
Related Parts
United Chemi-ConEMVE630ADA2R2MD55G
Cap Aluminum Lytic 2.2uF 63V 20%( 4 X 5.2mm) SMD 12mA 1000h 105C Automotive T/R
United Chemi-ConEMVK500ADA2R2MD55G
Cap Aluminum Lytic 2.2uF 50V 20% (4 X 5.2mm) SMD 10mA 1000h 105C T/R
United Chemi-ConEMVA630ADA2R2MD55G
2.2uF 63V 12mA@120Hz ±20% SMD,D4xL5.2mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWT 50V 2.2muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
KYOCERA AVXUWT1H2R2MCL2GB
Cap Aluminum Lytic 2.2uF 50V 20% (3 X 5.4mm) SMD 9mA 1000h 105C Automotive T/R
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UZR 50V 2.2muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EMVE500ADA2R2MD55G provided by its distributors.
2.2uF 50V 12mA@120Hz ±20% SMD,D4xL5.2mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Cap Aluminum Lytic 2.2uF 50V 20% (4 X 5.2mm) SMD 12mA 1000h 105°C Cardboard T/R
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 2.2uF, Surface Mount, 1717
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 2.2UF 50V 20%, SMD; Capacitor Case / Package:Radial Can - SMD; Capacitance:2.2µF; Voltage(DC):50V; ESR:-; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 125°C; Polarity:Polar; Product Range:Alchip MVE Series RoHS Compliant: Yes