United Chemi-Con EMHJ160ADA101MHA0G
Cap Aluminum Lytic 100uF 16V 20% (8 X 10mm) SMD 0.15 Ohm 350mA 2000h 125C Automotive T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EMHJ160ADA101MHA0G.
IHS
Datasheet1 page13 years ago
element14 APAC
Electro Sonic
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2011-07-14
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 6 months ago)
LTB Date2022-10-31
LTD Date2023-03-31
Related Parts
PanasonicEEEFPC101XAP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FP 16V 100muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
KYOCERA AVXUCL1C101MCL6GS
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCL 16V 100muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Panasonic20SVP100M
Cap Aluminum Polymer 100uF 20VDC 20%( 8 X 11.9mm) SMD 0.024 Ohm 3320mA 2000h 105C T/R
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCJ 16V 100muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
KYOCERA AVXUCX1C101MCL1GS
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCX 16V 100muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
PanasonicEEE-TPC101XAP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR TP 16V 100muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EMHJ160ADA101MHA0G provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Surface Mount, 3333
SERIES: MHJ; VOLT: 16; CAP: 100; DIA X LENGTH: 8X10; PACKAGING: TAPED
铝电解电容, 100UF, 16V, 径向引线, CAN, 表面贴装;
Cap, Alu Elec, 100Uf, 16V, Rad Can Smd; Capacitor Case/Package:Radial Can - Smd; Capacitance:100Μf; Voltage(Dc):16V; Esr:0.15Ohm; Lifetime @ Temperature:3000 Hours @ 125°C; Polarity:Polar; Product Range:Alchip Mhj Series; Msl:- Rohs Compliant: Yes |Chemi-Con EMHJ160ADA101MHA0G