United Chemi-Con EKYB100ELL472ML20S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4700uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EKYB100ELL472ML20S.
United Chemi-Con
Datasheet3 pages5 years ago
element14 APAC
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
7,715
Authorized Distributors
6
Capacitance
4.7 mF
4.7 mF
4.7 mF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
10 V
10 V
10 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
17 mΩ
17 mΩ
Life (Hours)
8000 hours
10000 hours
Ripple Current
2.61 A
3.3 A
3.3 A
Height - Seated (Max)
21.4884 mm
21.9964 mm
21.9964 mm
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2012-11-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
KYOCERA AVXUPW1A472MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPW 10V 4700muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
United Chemi-ConEKZN100ELL472ML20S
Cap Aluminum Lytic 4700uF 10V 20%( 16 X 20mm) Radial 7.5mm 3330mA 10000h 105C Bulk
United Chemi-ConEKY-100ELL472MK35S
Cap Aluminum Lytic 4700uF 10V 20% (12.5 X 35mm) Radial 5mm 2880mA 8000h 105°C Bulk
PanasonicEEU-FR1A472S
Cap Aluminum 4700uF 10V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 3300mA 10000h 105°C Bulk
PanasonicEEUFR1A472SB
Panasonic EEUFR1A472SB - Aluminum Electrolytic Capacitors (Radial Lead Type)
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR ZLH 10V 4700muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EKYB100ELL472ML20S provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 4700uF 10V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 2.61A 8000h 105C Bulk
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
4.7mF 10V ¡À20% 7.5mm 8000h@ 105¡ãC 2.2185A@ 120Hz,2.61A@ 100kHz 16mm*20mm*21.5mm
Lower impedance and longer life by using low ESR electrolyte.
United Chemi-Con
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Radial Can KYB 10V 4700muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
Capacitor, Alu Elec, 4700Uf, 10V, Radial; Capacitance:4700Μf; Voltage(Dc):10V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Pc Pin; Lifetime @ Temperature:8000 Hours @ 105°C; Polarity:Polar; Capacitor Case/Package:Radial Leadedrohs Compliant: Yes |Chemi-Con EKYB100ELL472ML20S