United Chemi-Con EKMS161VSN102MQ35S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 160V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1000uF
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EKMS161VSN102MQ35S.
United Chemi-Con
Datasheet3 pages4 years ago
IHS
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
-0.45%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.40
Related Parts
United Chemi-ConEKMS181VSN102MQ35S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 180V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1000uF, Through Hole Mount
KYOCERA AVXLGU2D102MELB
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGU 200V 1000muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
KYOCERA AVXLGU2D102MELC
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGU 200V 1000muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
Cornell DubilierSLP102M200H5P3
Capacitor; Aluminum Electrolytic; Cap 1000uF; Tol20%; Snap In; Vol-Rtg 200V; 35X35
Cornell DubilierSLP102M180C4P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1000uF 180V 20% 105C
United Chemi-ConEKMM201VSN102MR35S
Cap Aluminum 1000uF 200V 20% (30 X 35mm) Snap-In 10mm 2300mA 3000h 105°C
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EKMS161VSN102MQ35S provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 1000uF 160V 20% (25.4 X 35mm) Snap-In 10mm 2.4A 3000h 105C
SERIES: KMS; VOLT: 160; CAP: 1000; DIA X LENGTH: 25X35; PACKAGING: SNAP-IN
1mF 160V ¡À20% 10mm 3000h@ 105¡ãC 2.4A@ 120Hz,3.6A@ 50 kHz ,D25.4xL37.5mm , 25.4mm*35mm*37.5mm
Radial Can - Snap-In KMS 160V 1000muF ±20% 1.000Dia 25.40mm
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP TH