United Chemi-Con EKMQ251ELL680ML25S
68uF 250V ±20% 270mA@120Hz Plugin, D16xL25mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EKMQ251ELL680ML25S.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Datasheet3 pages11 years ago
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
6,908
Authorized Distributors
4
Capacitance
68 µF
68 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
250 V
250 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
1000 hours
Ripple Current
270 mA
270 mA
Height - Seated (Max)
26.4922 mm
27.0002 mm
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
68uF 200V 卤20% 560mA@10kHz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
NichiconUBT2E680MHD
68uF 250V 卤20% 438mA@100kHz Plugin,D16xL31.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
NichiconUVK2D680MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVK 200V 68muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
PanasonicEEU-EE2E680S
Cap Aluminum 68uF 250V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 1400mA 10000h 105°C Bulk
PanasonicEEUEE2D680
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR EE 200V 68muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
PanasonicEEUEE2D680S
Cap Aluminum 68uF 200V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 1330mA 10000h 105C Bulk
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EKMQ251ELL680ML25S provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 250V, 20% +Tol, 20% -Tol, 68uF, Through Hole Mount
68¦ÌF 250V ¡À20% 7.5mm 2000h@ 105¡ãC 270mA@ 120Hz,486mA@ 100kHz ,D16xL25mm 25mm*26.5mm
SERIES: KMQ-R; VOLT: 250; CAP: 68; DIA X LENGTH: 16X25; PACKAGING: BULK
CAP, ALU ELEC, 68UF, 250V, RADIAL;
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL TH