United Chemi-Con EKMH101VSN821MP30T
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 100V, 20% +Tol, 20% -Tol, 820uF
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EKMH101VSN821MP30T.
IHS
Datasheet15 pages19 years ago
Electro Sonic
element14
Newark
Factory Futures
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
320
Authorized Distributors
0
Capacitance
820 µF
820 µF
820 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
100 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
303 mΩ
324 µΩ
324 µΩ
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
1.32 A
1.14 A
1.14 A
Height - Seated (Max)
29.9974 mm
32.004 mm
32.004 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.40
Related Parts
United Chemi-ConESMH101VSN821MP25T
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 100V, 20% +Tol, 20% -Tol, 820uF, Through Hole Mount
United Chemi-ConESMG101ELL821MP30S
Cornell Dubilier381LX821M100J012
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 381LX 100V 820muF ±20% 0.984Dia 25.00mm
Cornell Dubilier381LX821M080H012
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 80V 820uF SNAP-IN
Cornell DubilierSLPX821M100A1P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 820uF 100V 20% 85C
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EKMH101VSN821MP30T provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 820uF 100V 20% (22 X 30mm) Snap-In 10mm 0.303 Ohm 1320mA 2000h 105°C
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitor; Capacitor Type:High Temperature; Capacitance:820µF; Voltage Rating:100VDC; Capacitor Dielectric Type:Aluminum Electrolytic; ESR:0.303ohm; Body Height:30mm; Body Diameter:22mm; Lead Spacing:10mm