United Chemi-Con EGPD250ELL362MK30H
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3600uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EGPD250ELL362MK30H.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
United Chemi-Con
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
United Chemi-ConEGPA250ELL392MM25S
Cap Aluminum Lytic 3900uF 25V 20% (18 X 25mm) Radial 7.5mm 0.024 Ohm 3200mA 3000h 125C Automotive Bulk
NichiconUPS1E332MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPS 25V 3300muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
United Chemi-ConEGPA250ELL332ML30S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3300uF
PanasonicEEUFC1E332
Cap Aluminum 3300uF 25V 20% (16 X 31.5mm) Radial 7.5mm 3010mA 5000h 105°C Bulk
KYOCERA AVXUPW1E332MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPW 25V 3300muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
PanasonicEEU-FC1E332S
Cap Aluminum 3300uF 25V 20% (18 X 25mm) Radial 7.5mm 2740mA 5000h 105°C Bulk
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EGPD250ELL362MK30H provided by its distributors.
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitor Rohs Compliant: Yes |Chemi-Con EGPD250ELL362MK30H
Cap Aluminum Lytic 3600uF 25V 20% (12.5 X 30mm) Radial 5mm 0.028 Ohm 4.49A 3000h 135C Bulk Automotive AEC-Q200
CAP ALUM 3600UF 20% 25V RADIAL
Cap Aluminum Lytic 3600uF 25V 20% (12.5
3.6mF 25V ¡À20% 5mm 28m¦¸@ 100kHz 3000h@ 135¡ãC 3.3675A@ 120Hz,4.49A@ 100kHz ,D12.5xL30mm 12.5mm*30mm*31.5mm
Radial Can GPD 25V 3600muF ±20% 0.492Dia 12.50mm