United Chemi-Con APXG250ARA121MHA0G
Cap Aluminum Polymer 120uF 25VDC 20%( 8 X 10mm) SMD 0.022 Ohm 3500mA 15000h 105°C T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con APXG250ARA121MHA0G.
IHS
Datasheet2 pages4 years ago
3 month trend:
-33.33%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
3,125
Authorized Distributors
1
Capacitance
120 µF
120 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
SMD/SMT
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
22 mΩ
29 mΩ
Life (Hours)
15000 hours
3000 hours
Ripple Current
3.5 A
1.9 A
Height - Seated (Max)
10.3124 mm
10.0076 mm
Supply Chain
Country of OriginTaiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2013-05-09
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-03-01
LTD Date2025-03-01
Related Parts
United Chemi-ConAPXE100ARA121MF61G
Cap Aluminum Polymer 120uF 10V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 0.025 Ohm 2530mA 2000h 105°C T/R
KYOCERA AVXPCS0J121MCL9GS
Cap Aluminum Polymer 120uF 6.3VDC 20% (6.3 X 6mm) SMD 0.022 Ohm 2800mA 5000h 105C Automotive T/R
Panasonic6SVPS120M
Cap Aluminum Polymer 120uF 6.3VDC 20% (6.3 X 5.9mm) SMD 0.022 Ohm 2570mA 5000h 105C T/R
Cap Aluminum Polymer 120uF 10VDC 20% (6.3 X 6mm) SMD 0.025 Ohm 2530mA 2000h 105C Automotive T/R
Polymer Aluminum SMD Capacitors 10V 120uF 105 C SMD Polymer Solid
United Chemi-ConAPXG200ARA121MF61G
Cap Aluminum Polymer 120uF 20VDC 20%( 6.3 X 5.8mm) SMD 0.025 Ohm 3.2A 15000h 105C T/R
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con APXG250ARA121MHA0G provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (solid Polymer), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 120uF, Surface Mount, 3333
CAP ALUM POLY 120UF 20% 25V SMD
120UF 25V ESR=22