Traco Power TSR 0.5-2425SM
0.5 Amp POL switching regulator, 4.75 to -32 VDC input, pos.-pos. circuit, SMD package
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Traco Power TSR 0.5-2425SM.
Sager Electronics
Datasheet4 pages6 years ago
Sager Power Systems
TME
Burklin Elektronik
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Traco Power TSR 0.5-2425SM symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
XP PowerSR05S2V5
Switching Regulator, 0.5A, 330kHz Switching Freq-Max, SIP3
XP PowerSR05S1V8
XP PowerSR10S2V5
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 2.5V 1A 4.75V - 18V Input
Module DC-DC 1-OUT 3.3V 0.5A 1.65W 3-Pin SIP Module
Module DC-DC 1-OUT 15V 0.5A 7.5W 3-Pin SIP Module
Module DC-DC 1-OUT 5V 0.5A 2.5W 3-Pin SIP Module
Descriptions
Descriptions of Traco Power TSR 0.5-2425SM provided by its distributors.
Traco Power
DC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 1.25W, Hybrid
Module DC-DC 24VIN 1-OUT 2.5V 0.5A 10-Pin SMD Module
TracoPower TSR 0.5-2425SM DC/DC Converter 24V to 12V SMD 500mA
2.5Vdc 0.5A, Switching Regulator Non-Isolated SMD Package
SMD-10P,15.3x9.6mm DC-DC Power Modules ROHS
TRACOPOWER , TSR , 2.5V , 4.75 ¡ú 32V
RS APAC
Dc-Dc Converter, 2.5V, 0.5A; No. Of Outputs:1 Output; Output Power Max:1.25W; Output Voltage Nom.:2.5V; Output Current Max:500Ma; Dc/Dc Converter Output Type:Fixed, Adjustable; Dc/Dc Converter Mounting:Surface Mount Device; Inputrohs Compliant: Yes |Traco Power TSR 0.5-2425SM