TE Connectivity V23050-A1110-A542
SR6 Force Guided Power Relay, with 4 types of contact arrangements.
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity V23050-A1110-A542.
IHS
Datasheet5 pages1 year ago
Datasheet3 pages15 years ago
TE Connectivity
Electro Sonic
RS (Formerly Allied Electronics)
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-87.78%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2005-08-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Related Parts
TE Connectivity5-1415019-1
Power Relay 110VDC 8A 5PST-NO/SPST-NC(55mm 16.5mm 16.5mm) THT
TE Connectivity3-1415353-1
Electromechanical Relay 24VDC 480Ohm 8A 3PST-NO/SPST-NC(55x16.5x16.5)mm THT Safety Relay
Electromechanical Relay 24VDC 480Ohm 8A DPST-NO/DPST-NC (55x16.5x16.5)mm THT Safety Relay
PanasonicSFN4D-DC24V
Electromechanical Relay 4PST-NO/DPST-NC 8A 24VDC 1.4769KOhm Through Hole
PanasonicSFN4D-DC12V
Electromechanical Relay 4PST-NO/DPST-NC 8A 12VDC 369.2Ohm Through Hole
PanasonicSF4D-DC12V
Polarized Safety Relay, 4 Form A 4 Form B, 6A 250VAC 6A 30VDC
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity V23050-A1110-A542 provided by its distributors.
Power/Signal Relay, 4 Form A, 2 Form B, 6PST, Momentary, 0.011A (Coil), 110VDC (Coil), 1200mW (Coil), 8A (Contact), DC Input, Random, AC Output, Panel Mount
Power Relay 110VDC 8A 4PST-NO/DPST-NC(55mm 16.5mm 16.5mm) THT
Electromechanical Relay 4PST-NO/DPST-NC 8A 110VDC 10.08KOhm Through Hole
SR6B4110 - V23050-A1110-A542 Relay & Contactor Type: Force-Guided Relay Coil Magnetic System: Monostable Contact Arrangement: 4A (NO) + 2B (NC) Contact Current Rating: 8 A Coil Voltage Rating: 110 VDC Force-Guided Relay Monostable 4A (NO) + 2B (NC) 8 A | Force Guided Relay With 6 Contact | Part Number: V23050A1110A542 | Internal Number: 1-1393260-3 | Alias Number: V23050-A1110-A542 | TE Connectivity | SCHRACK