TE Connectivity RN242-2-02-6M8
Common Mode Chokes / Filters 2A 6.8mH 192mOhm Vertical Choke
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity RN242-2-02-6M8.
Supply Chain
Country of OriginThailand
Introduction Date2016-07-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
TE ConnectivityRN204-1-02-3M0
Common Mode Chokes / Filters 1A 3mH 192mOhm Vertical Choke
TE ConnectivityRN142-2-02-6M8
Common Mode Chokes / Filters 2A 6.8mH 192mOhm Horizontal Choke
TE ConnectivityRN202-1-02-3M0
Common Mode Chokes / Filters 1A 3mH 210mOhm Vertical Choke
Ferrite Beads Wirewound Common Mode Filter 90Ohm 100MHz 400mA 0805 T/R
ACM Series 0805 120 Ohm 0.37 A 0.22 Ohm DCR 50 V SMT Common Mode Filter
Wurth Elektronik7442335600
WE-CNSW HF Common Mode Line Filter High Frequency
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity RN242-2-02-6M8 provided by its distributors.
Common Mode Chokes Dual 6.8mH 10kHz 2A 0.192Ohm DCR Thru-Hole
Filter, Common Mode, 6.8Mh, 2A, Rad; Dc Current Rating:2A; Product Range:Rn Series; Inductance:6.8Mh Rohs Compliant: Yes |Schaffner RN242-2-02-6M8
RN242-2-02-6M8 Operating Voltage (Max): 300 VDC Current Rating (Max): 2 A Input Termination Type: PCB Terminal Pollution Degree: PD2 Output Termination Type: PCB Terminal Emc / Rfi Chokes Rn Series | 300 VDC 2 A PCB Terminal PD2 | Part Number: RN242-2-02-6M8 | Internal Number: 816578-SF | TE Connectivity | Schaffner