TE Connectivity MPR20C10RJ
Through Hole Metal Film Resistor, Mpr Series, 10 Ohm, 2 W, - 5%, 500 V, To-220 Rohs Compliant: Yes
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity MPR20C10RJ.
IHS
Datasheet1 page16 years ago
Electro Sonic
Master Electronics
TE Connectivity
Farnell
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2008-09-30
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 year ago)
LTB Date2018-06-29
LTD Date2018-09-30
Related Parts
Stackpole ElectronicsTR35JBD10R0
Res Power Film 10 Ohm 5% 2.5/35W ±100ppm/C Molded TO-220 RDL Bulk
Stackpole ElectronicsTR50JBD10R0
TO-220-2Full Pack FIXED RESISTOR TR 0.410Lx0.125W 10.41mmx3.18mm 50W 10Ohm ±100ppm/C
TE Connectivity1623788-2
Through Hole Resistor, Sq Series, 10 Ohm, 5 W, 5%, 350 V, Radial Leaded Rohs Compliant: Yes
TE ConnectivitySQMW710RJ
Fixed Resistor, Wire Wound, 7W, 10ohm, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
TE Connectivity / AMP1623786-1
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 10ohm, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivitySQMWS1010RJ
RES, 10R, 5%, 10W, RADIAL, WIREWOUND
TO-220-2 FIXED RESISTOR TBH 0.402Lx0.187W 10.20mmx4.75mm 25W 10Ohm 卤200ppm/C
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 35W, 10ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 20W, 10ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
TE Connectivity / AMP1623776-1
Fixed Resistor, Thick Film, 5W, 10ohm, 300V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount, 5010
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity MPR20C10RJ provided by its distributors.
Res Thin Film 10 Ohm 5% 20W ±50ppm/°C Molded TO-220 RDL Thru-Hole Bag
Fixed Resistor, Thin Film, 20W, 10ohm, 5% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
RES, 10R, 5%, 20W, TO-220, METAL FILM; Resistance: 10ohm; Product Range: MPR Series; Power Rating: 20W; Resistance Tolerance: ± 5%; Resistor Case Style: TO-220; Voltage Rating: 500V; Resistor Element Material: Metal Film; Tempe