TE Connectivity HD16-9-1939S
Conn Circular SKT 9 POS Crimp ST Cable Mount 9 Terminal 1 Port Package
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity HD16-9-1939S.
IHS
Datasheet6 pages1 year ago
Datasheet6 pages1 year ago
Electro Sonic
TE Connectivity
Newark
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.20
Introduction Date2014-01-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Amphenol97-20-16S
5015 Commercial Insert 9 Socket - Solder Contacts Diallyl Phthalate Resin - Blue
Amphenol Sine SystemsAHD16-9-96S
Conn Circular SKT 9 POS Crimp ST Cable Mount 9 Terminal 1 Port Automotive Bulk
Amphenol Sine SystemsAHD16-9-1939S
Circular Connector, Circular Industrial, AHD Series, Cable Mount Plug, 9 Contacts
Amphenol97-20-16P
CONTACT, INDUSTRIAL INSERT PLUG, 9-C, SOLDER, SZ 20, 97 SERIES, 97 SERIES
Circular Connector, 9 Contact(s), Polyethylene, Male, Crimp Terminal, Receptacle
Clipper Circular Connectors RCPT SHELL 1 POS9M SLD TERM
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity HD16-9-1939S provided by its distributors.
Automotive Connector Housing, HD10, Plug, 9 Ways, AMP HD10 Series Size 16 Socket Contacts
DEUTSCH HD10 Series 9 Position Black Circular Housing Plug Connector
Circular Connector, 9 Contact(s), Female
HD16-9-1939S, TE Connectivity / Deutsch Automotive
Automotive Connectors PLUG HD10 9 WAY THREADED
DEUTSCH AUTOMOTIVE CONN PLUG HSNG FMALE9POS INLINE
PLG, 9P, BLK, N, J1939, TYPE 1
AUTOMOTIVE HOUSING, PLUG, 9POS, 13A;
Connector Housing, Plug, 9Pos, 13A/250V; Product Range:Hd10 Series; Gender:Plug; No. Of Positions:9Positions; For Use With:Amp Hd10 Series Size 16 Socket Contacts; Connector Body Material:Nylon (Polyamide), Glass Filled Body Rohs Compliant: Yes |Deutsch Te Connectivity HD16-9-1939S
PLG, 9P, BLK, N, J1939, TYPE 1 Nominal Voltage Architecture: 12 V 24 V Connector & Housing Type: Housing for Female Terminals Connector System: Wire-to-Wire Mating Pin Diameter: 1.6 mm Mating Pin Diameter: .063 in Deutsch Hd10 Housing | 12 V Housing for Female Terminals Wire-to-Wire | Part Number: HD16-9-1939S | Internal Number: HD16-9-1939S | Alias Number: ZPF000000000130543 | 1.6 mm | TE Connectivity | DEUTSCH