TE Connectivity CRGH2512J390R
390 Ohms ±5% 2W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Thick Film
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity CRGH2512J390R.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
Newark
TE Connectivity
Electro Sonic
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
-5.38%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2010-05-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Related Parts
TE ConnectivityCRGH2512J390R
Yageo GroupRC2512JK-07390RL
1W Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±5% 390Ω 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupAC2512JK-07390RL
Yageo GroupRC2512JK-07360RL
1W Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±5% 360Ω 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
TE Connectivity3520390RJT
Res Thick Film 2512 390 Ohm 5% 1W ±200ppm/C SMD T/R
PanasonicERJ-1TYJ391U
Res Thick Film 2512 390 Ohm 5% 1W ±200ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity CRGH2512J390R provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 2W, 390ohm, 250V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2512
RES THICK FILM 390 OHM 2W 5% 2512 SMD
Surface Mount Thick Film Resistor, Crg Series, 390 Ohm, 2 W, - 5%, 200 V, 2512 [6432 Metric] |Neohm Te Connectivity CRGH2512J390R
Thick Film Resistors - SMD CRGH2512 5% 390R 2W
2512 (6432Metric) 2512 CRGH Neohm 0.252Lx0.126W 6.40mmx3.20mm 2W 390Ohms ±100ppm/C
RES, 390R, 5%, 2W, 2512, THICK FILM; Resistor Case Style: 2512 [6432 Metric]; Resistance: 390ohm; Product Range: CRG Series; Voltage Rating: 200V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 2W; Resistance Tolerance: ±
CRGH2512 5% 390R 2W Resistance Value: 390 Ω Element Type: Thick Film Resistor Type: Power Resistor Passive Component Tolerance: 5 % Package Size Code: 2512 Surface Mount Resistor | 390 Ω Thick Film Power Resistor 5 % | Part Number: CRGH2512J390R | Internal Number: 6-1879501-3 | TE Connectivity | NEOHM