TE Connectivity / P&B R10-E1M2-V700
Power Relay 24VDC 5A DPDT(24.1x18.7x30.2)mm Socket
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / P&B R10-E1M2-V700.
IHS
Datasheet5 pages1 year ago
TE Connectivity
Master Electronics
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2014-01-20
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-09-26
LTD Date2026-09-30
Related Parts
TE Connectivity1393766-9
R10 Series 5 A DPDT 24 VDC Socket Mount General Purpose Power Relay
TE Connectivity / P&BKHAU-11D12-24
KHA Series Panel Plug-In Electromechanical Relay DPDT 5A 24VDC 650Ohm Socket
TE Connectivity1-1393767-5
Relay; 5 A; 24 VDC (Input); General; Socket; 2 Form C, DPDT, 2 C/O; 700 Ohms
Electromechanical Relay 24VDC 700Ohm 5A DPDT(24.13x18.67x30.15)mm THT General Purpose Relay
TE Connectivity / P&BOMI-SH-224D,594
Power Relay 24VDC 5A DPDT(29.2x12.8x20.6)mm THT
PanasonicNC2D-L2-DC24V
Vertical Power Relay, 2 Form C, 5A 250VAC, 2 Coil Latching
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / P&B R10-E1M2-V700 provided by its distributors.
Power/Signal Relay, 2 Form C, Momentary, 24VDC (Coil), 900mW (Coil), 5A (Contact), DC Input, Panel Mount
Electromechanical Relay DPDT 5A 24VDC 700Ohm Plug-In
Relay, R10-E1M2-V700=R10 | TE Connectivity R10-E1M2-V700
POWER - GENERAL PURPOSE RELAYS;
Industrial Relays 4PDT SOLDER700 OHM
5-1393765-8, TE CONNECTIVITY/AMP BRAND
Special Order: R10-E1M2-V700=R10 Relay Type: Industrial Panel Plug-In Coil Magnetic System: Monostable, DC Coil Power Rating DC: 900 mW Coil Resistance: 700 Ω Coil Voltage Rating: 24 VDC Industrial Panel Plug-In Monostable, DC 900 mW 700 Ω | Power Relay | Part Number: R10-E1M2-V700 | Internal Number: 5-1393765-8 | TE Connectivity