TE Connectivity / P&B KUP-14A45-240
Power Relay 240VAC 10A 3PDT(38.89mm 35.71mm 53.98mm) Socket
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / P&B KUP-14A45-240.
IHS
Datasheet5 pages1 year ago
Master Electronics
Electro Sonic
JRH Electronics
TE Connectivity
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2008-04-04
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-11-29
LTD Date2025-12-19
Related Parts
TE Connectivity1393118-3
Power Relay 240VAC 10A 3PDT(38.89mm 38.89mm 35.71mm) Bracket
TE ConnectivityKUP-14A15-240
Electromechanical Relay 3PDT 10A 240VAC 7.2KOhm Plain Case
TE Connectivity / AMP6-1393117-9
Electromechanical Relay 240VAC 7.2KOhm 10A 3PDT(38.89x35.71x55.55)mm Socket Industrial Relay
TE Connectivity8-1393118-4
TE ConnectivityKRPA-14AG-240
Electromechanical Relay 240VAC 9.11KOhm 10A 3PDT (35.71x35.71x50.8)mm Socket General Purpose Relay
Relays 220/240VAC 7A 3PDT(27.2mm 20.8mm 35.2mm) Plug-In General Purpose Relay Automotive
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / P&B KUP-14A45-240 provided by its distributors.
Electromechanical Relay 3PDT 10A 240VAC 7.2KOhm Socket
Power Relay; Contact Configuration:3Pdt; Coil Voltage:-; Contact Current:-; Product Range:Kup Series; Relay Mounting:Socket; Coil Type:Ac Monostable; Contact Voltage Vac:240V; Relay Terminals:Quick Connect; Contact Voltage Vdc:- Rohs Compliant: No |Potter&brumfield Te Connectivity KUP-14A45-240
KUP-14A45-240=KU Relay Type: Industrial Panel Plug-In Coil Magnetic System: Monostable Coil Power Rating Class: 2 – 3 VA Coil Power Rating AC: 2.9 VA Coil Resistance: 7200 Ω Industrial Panel Plug-In Monostable 2 – 3 VA 2.9 VA | Power Relay | Part Number: KUP-14A45-240 | Internal Number: 9-1393117-6 | TE Connectivity